enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Tüm Yazarlar

FARKINDALIK

FARKINDALIK

Farkındalık zordur. Bir anda kalıp orada farkında olmak zordur, hele ki günümüz dünyasında.

Peki farkındalık içerisinde olmak zorunda mıyız? Farkındalık ile yaşamasak neyi kaçırırız, neyi kaybederiz veya neyi yanlış yaparız?

Farkındalık, dengeli yaşamımızın anahtarlarının en önemlilerinden biri belki de en önemlisidir.

Farkındalık kendimizi merkezleme, denge de tutma tekniğidir ve hepimizde bu yetenek mevcuttur. Sadece keşfedilmeye bekler.

Hayatımızda farkındalıkla yapmadığımız her hamle çoğunlukla bizi başarısızlığa, mutsuzluğa götürecektir. Bilinçsizce hareket ettiğini gösterecektir ve her bilinçsizce yaptığın olumsuz sonuçlar doğuran olay senin farkındalığa yaklaşmana hizmet edecektir.

Farkındalık ne geçmişte ne de gelecekte gerçekleşir. Farkındalık şu anda gerçekleşir.

Önemli olan şu anda yaşamaktır. Geçmiş bitmiş ve geride kalmıştır. Geçmişi değiştiremezsin.

Geçmişi tekrar yaşamak, sürekli geçmişe gitmek orada takılmak elindeki şimdiki anı da kaybetmene sebep olur. Tek gerçek olan şu anı kaybetmene geçmişinde takılı kalman sebep olduğu gibi gelecek ile ilgili planların ve endişelere sahip olmanda sebep olacaktır.

Yaşadığımız ana tanık olmak farkındalıktır. Bu farkındalık, geçmiş de takılı kalıp aynı zamanda gelecek kaygılarımızdan özgürleşmemize hizmet eder. Bu farkındalık seni merkezler ve dengeler.

Tanık olmak pasif bir eylemdi aslında. Düşünmek ise aktif bir eylemdir. Düşünmek ya geçmişle ilgili bir eylem ya da gelecek ile ilgili bir eylemdir. Düşündüğümüz an şimdi de değilizdir. Sadece tanık olarak farkında olabiliriz.

Farkındalık çok çabalamayla olacak bir şey değil, aksine sadece serbest bırakarak ve rahatlayarak ulaşıla bilinecek bir durumdur. Sakin olarak, dingin olarak ve sessiz olarak elde edilebilir. Beden ve zihnimizin gevşemesi ile sağlanabilir. Çünkü bende ve zihin birbirinden ayrı değildir.

Gevşemeye zihinde başlamak beden de gevşemeye başlamaktan daha kolaydır.

Beden de gevşemeye başlamak daha çok çaba gerektirir. Doğu kültüründe meditasyon asla bedensel gevşeme ile başlamaz.

Yani bedenimizde kabaca iki türlü gerginlikten bahsedebiliriz. Birincisi bedensel gerginlik ikincisi ise zihinsel gerginlik. Bu iki gerginliğin gevşemesine izin vermek bizi farkındalığa götürecektir.

Derin uyku durumunda ve meditasyon birbirine benzer fakat farklı tarafları da vardır.

Benzere tarafı her ikisinde de düşünme yoktur. Farkı ise uykuda farkındalık ortadan kalkar ama meditasyonda devam eder.

Farkındalık zihni, düşünceleri durdurmaya çalışmak değildir. Sadece onlara tanıklık etmektir farkındalık. Düşünceleri yargılamadan, sorgulamadan sadece izlemek onların akıp geçmesini izlemektir. Onları bir yere ulaştırmaya çabasında olmadan sadece izlemek.

Tekrar geçmiş konusuna dönelim. Neden geçmişte çoğu zaman yaşıyoruz ? Neden geçmişte takılı kalıyoruz? Bunun birkaç sebebi var ama en önemlisi zihnimiz aslında geçmişimizin toplamında ibaret olması ve hatıralarımızın olması. Kimi hatıralarımız çok mutlu anlarımızı kimi hatıralarımız ise üzüntülü anlarımızı içerir. Hayal ettiklerin, yapmadıklarını, arzularını ve isteklerini içerir. Geçmişte takılı kalırsak zihnimiz gelecekte geçmişimizi tekrar tekrar yaşamak isteyecektir. İşte farkındalıkla bu döngüyü kırabiliriz bu da sadece yargısız izlemekle olur.

İzlemek bizi sonunda eyleme götürmelidir. İzlersen tamamen sessiz ve dinginsindir.

İzlersen mevcut durumun ne olduğunu görürsün ve bunun sonucunda bir yanıt oluşur, tepki oluşmaz. Tepki bilinçsiz robotik bir enerjidir ama eylem ise bilinçli bir harekettir.

Farkındalıklı yaşamak seçimlerimizin ve yaptıklarımızın sorumluluğunu almaktır.

Eğer sorumluk alırsak suçlayacak birini aramayız ve bu bizim olumlu dönüşümüze katkı sağlar. Sorumluluğumuzu alırsak kimseyi suçlamadığımız için bir sonraki seçim ve kararlarımızda aynı hataları yapmamayı sağlarız. Bu hayatımızdaki en büyük farkındalık antrenmanımızdır.

Farkındalıklı bir hayat sürmek tüm zorlanmalara karşı daha dengede olmamızı sağlar.

Farkında bir kişi, her anı müthiş bir zerafet ve güzellikle yaşar.

19 Mart 2024 01:20
< class="title"> Avrupalılar, enerjide düşük fiyatlar için güneş enerjisini tercih ediyor
Potsdam Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir çalışmada, Danimarka, Almanya, Polonya ve Portekiz’deki vatandaşlar, düşük elektrik fiyatlarını, elektrik ithalatına daha az bağımlılığı ve güneş enerjisini tercih ettiklerini ifade etti. Avrupalılar, enerjide düşük fiyatlar için güneş enerjisini tercih ediyor Potsdam...
14 Kasım 2021 23:57
< class="title"> Turizm Sektörü ve Pandemi
İstanbul’u tüm dünyanın en gözde destinasyonu haline getirmektir. Tüm dünyanın ekonomik ve ticari anlamda zorlandığı bir dönemde, İstanbul’umuzun değer kaybetmediğini ve özellikle turizm alanında en çok tercih edilen şehirler arasında olduğunu görmek hepimiz için gurur verici. Aşı sürecinin hızlanması ve...
21 Kasım 2022 13:05
< class="title"> “DEZENFORMASYONLA
MÜCADELE DÜZENLEMESİ”
İLE NELER DEĞİŞECEK?
Bu kanunla üç ana başlıkta düzenleme yapıldı. En önemli düzenleme “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuna getirilen hapis cezası oldu. Sosyal ağ sağlayıcıların, kullanıcı haklarına ilişkin düzenlemelere uymaları zorunlu kılındı. Bu sağlayıcılarının çocukların sosyal ağlarda daha etkin korunması için çocuklara...
28 Eylül 2022 13:33
< class="title"> Dev proje açıklandı.Büyük Kulüp’te gayrimenkul ve inşaat konuşuldu
O gün Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de herkesi heyecanlandıran konut hamlesine ilişkin projeyi açıklamıştı. İlk değerlendirmeyi Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) Büyük Kulüp’teki Gayrimenkul ve İnşaatta Riskler & Fırsatlar Zirvesi’nde ele aldık. YAPDER bünyesindeki Gayrimenkul ve İnşaat Platformu’nun düzenlediği toplantıya Büyük...
23 Mayıs 2023 16:37
< class="title"> FARKINDALIK
FARKINDALIK Farkındalık zordur. Bir anda kalıp orada farkında olmak zordur, hele ki günümüz dünyasında. Peki farkındalık içerisinde olmak zorunda mıyız? Farkındalık ile yaşamasak neyi kaçırırız, neyi kaybederiz veya neyi yanlış yaparız? Farkındalık, dengeli yaşamımızın anahtarlarının en önemlilerinden biri belki de...
21 Kasım 2022 21:59
< class="title"> Şimdi birlikte çalışma zamanı
İstanbul iş dünyası; İTO’nun yeni başkan, yönetim kurulu, meclis başkanı ve meclis başkanlık divanını seçti. İTO Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı olarak yeniden Şekib Avdagiç’i göreve lâyık görürken, Meclis Başkanlığına da Dr. Erhan Erken’i seçti. İTO Başkanı Avdagiç, “Şimdi ayrılıkları...