enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,6439
EURO
34,9911
ALTIN
2.421,69
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

2022’nin fırsatlarla dolu bir yıl olacağına inanıyoruz

2022’nin fırsatlarla dolu bir yıl olacağına inanıyoruz
27 Ocak 2022 09:28
1.253
A+
A-

Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün:

“2022’nin fırsatlarla dolu bir yıl olacağına inanıyoruz”

“2022 yılında iş ortaklarımız eczacı ve hekimlerle sürdürülebilirlik projelerinde bir araya gelerek daha iyi bir dünya için yaptığımız katkıları yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Tüketicilerine geniş bir gıda takviyesi portföyü sunan Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün çalışmaları ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

REKLAM ALANI

İnsanlara daha sağlıklı ve doğal bir yaşam sunmak amacıyla yola çıkan Kampotu’yu tanıyabilir miyiz?

Kampotu İlaç ve Gıda A.Ş. bir sağlıklı yaşam şirketi. Voonka Vitamin ve Mineraller, Voonka Collajen, Voonka Kids, Voonka Next ve Doctor Mito pazardaki markalarımız. Amiral gemisi markamız Voonka’daki sloganımız “Yeni Nesil Yaşam Desteği”. Biz besin destekleri alanının önde gelen oyuncularından biriyiz. Yüksek standartlarda üretimimiz ve AR&GE çalışmalarımız ile fark yaratmak için çalışıyoruz. Kollajen pazarının en eski ve en önde gelen oyuncusuyuz. Kollajen içerikli ürünlerle ilgili olarak en geniş ve yenilikçi seriye sahip olmakla birlikte diğer ürün kategorilerimizde de hızla büyüyor ve pazara farklı ürün grupları ekliyoruz. Kampotu olarak sağlıklı yaşamı sahiplendiğimiz gibi bunun çevresinde sağlıklı üretim ve sağlıklı etkileşimi de destekliyoruz. Ciddi anlamda sürdürülebilir yaşam ve ekonomi konusuna kafa yoruyoruz ve iş yapış biçimlerimize entegre ediyoruz. Bu konuda Quality Standart by Kampotu ve Eczanede Sürdürülebilirlik projelerimiz devam ediyor. Geri dönüşümlü ve geri dönüştürülebilir ürünler konusuna kafa yoruyoruz. Kadının çalışmasını ve kadın projelerini destekliyoruz. Özellikle kadınlar tarafından üretilen ürünleri kullanmaya gayret ediyoruz.

Pandemi, besin desteklerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu alanda ürettiği ürünlerle öne çıkan Kampotu’nun gerçekleştirdiği yatırımlardan bahseder misiniz?

Kampotu İlaç ve Gıda olarak yatırımlarımızı üç temel noktada şekillendiriyoruz. Birincisi fabrikada yaptığımız teknoloji ve sürdürülebilirlik yatırımları. Yenilikçi ürün formları için alt yapımızı ve karbon ayak izimizi azaltmak için iş yapış biçimlerimizi geliştiriyoruz. İkincisi ürün yelpazemizi genişletmek için yaptığımız AR&GE yatırımları. Burada da yenilikçi hammaddeler ve bunların farklı uygulamaları konusunda çalışıyoruz. Üçüncü yatırım alanımız da özellikle iyi yaşam (wellness) kavramının gerek sağlık profesyonelleri tarafında güçlendirilmesi gerekse halk tarafında bilginin arttırılması konusunda gerçekleşiyor. Bu üç nokta birbirlerini besleyen, destekleyen ve büyüten alanlar… 

Sürdürülebilirlik uzun zamandır iş dünyasının gündeminde üst sıralarda yer alıyor. Her sektör ve şirket sürdürülebilirlik hedeflerini işin merkezine koyarken iş yapış şeklini de buna göre yeniden şekillendiriyor. Kampotu olarak sizin sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarınızı ve planlarını öğrenebilir miyiz?

Kurumsal bilincimizde; sürdürülebilir dünya hedeflerinin gereklerine ve değerlerine saygılı olmaya gayret etmek yer alıyor. Bunun için etki alanımızın farkında olarak elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyoruz. İklim değişikliği, su, enerji, biyoçeşitlilik ve tarım gibi birçok alanda artan ve birbirini etkileyen çevresel krizlerle karşı karşıya olan dünyamızı korumak ve bu çevresel krizlerin aşılmasına katkıda bulunmak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dünyadaki kaynakları gelecekte de verimli şekilde kullanmak için şirketimizde karbon ayak izinin sıfırlanmasına yönelik projeler yaratıyoruz. Tesisimizde yaptığımız çalışmalarla 2022 yılında karbon ayak izini sıfırlamayı ve bunları raporlamayı hedefliyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgardan elde edilmiş elektrik enerjisi kullanıyoruz. Uluslararası I-REC Yeşil Enerji Sertifikası ile uluslararası standartlar tarafından kayıt altına alınan yenilebilir enerji kaynakları kullanarak çevre dostu enerji tüketmeye başladık. Sıfır Atık projemizle birlikte atıklarımızın türlerine göre kaynağında ayrı olarak toplanmasını sağlayarak geri kazanım oranını arttırıyoruz.

Üretimimizden çıkan tehlikesiz ve geri kazanılabilen (varil, bidon, kağıt, karton, plastik vb.) bütün atıklarımızı geri dönüşüme iletiyoruz. Buradan elde ettiğimiz gelirleri Türk Eğitim Vakfı ile birlikte yürüttüğümüz “Destek Hayat Değiştirir” sosyal sorumluluk projesi ile birleştirip, bağış yaparak öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlıyoruz. 2022 projelerimiz arasında atık sularımız ve yağmur sularımızı toplayıp uygun işlemlere tabi tutarak tekrar kullanımını sağlamayı hedefliyoruz. Su üretim sistemimizden çıkan sularımızı geri kazanıp, şirketin ortak kullanım alanlarında kullanmayı hedefliyoruz.

Organik atıklardan (yemek artıkları, ekmek artıkları, çay posası, kahve artığı, peçeteler vb.) kompost üretecek böylece depolanmaya giden atık miktarının azaltılmasına katkı sağlayacağız. Ayrıca ürettiğimiz kompost ile evimizdeki çiçeklerin toprak ihtiyacını sağlamayı hedefliyoruz. Bunlar tesisimiz için uyguladığımız projelerimiz olacak.

Diğer bir projemiz ise; eczanede sürdürülebilirlik, tüketici ile buluşan ambalajlarımızı da eczanelerimize geri dönüşüm istasyonları kurup toplayarak geri kazanımlarını sağlamak, böylece hem doğaya katkı sağlayıp hem de buradan kazanılan gelirleri sosyal sorumluluk projelerinde kullanmayı hedefliyoruz. Bu projeye katılan her eczanemiz için ise doğaya ulaşılamayan alanlara bir tohum bırakmak istiyoruz.

2021 yılı firmanız için nasıl geçti, 2022 hedefleriniz arasında neler yer alıyor?

2021 tüm firmalarda olduğu gibi kaotik ve tabii son dönemi de belirsizliklerle dolu geçti ancak biz 2022 yılından oldukça umutluyuz. Temel hedefimiz yurt içinde iş ortaklarımızla büyüme sağlarken yurt dışında da daha fazla ürünlerimizi görmek. Yurt içinde hem Kampotu İlaç ve gıda olarak kurumsal durumumuza yakışır projeler yapmak hem de özellikle Covid döneminin getirdiği bir takım sağlık sorunlarına yönelik sağlıklı yaşam noktasında yenilikçi ürünler sunmak. Yurt dışında ise bilinirliğimizi daha artırarak ihracat rakamlarımız yükseltmek. 2022’nin fırsatlarla dolu bir yıl olacağına inanıyoruz. Şirketimizin üretimden satışa tüm fonksiyonlarına döngüsel ekonomiye katkıda bulunacak uygulamaları entegre ediyoruz ve yenilikçi çözümler için sürekli araştırmalar yapıyoruz. Döngüsel ekonomiyi uygularken iyilik peşinde de koşuyoruz. Ürünlerimizle insanlar için iyi bir yaşama destek olurken, iş süreçlerimizle ve sosyal sorumluluk projelerimizle iyi bir dünyaya katkıda bulunmaya çabalıyoruz. 2022 yılında iş ortaklarımız eczacı ve hekimlerle sürdürülebilirlik projelerinde bir araya gelerek daha iyi bir dünya için yaptığımız katkıları yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Biliyor ve inanıyoruz ki “Dünyayı İyilik Kurtaracak”

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.