enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,6410
EURO
34,9781
ALTIN
2.423,94
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Günde 2-3 Fincan Kahve İçmek Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Düşürebilir

Günde 2-3 Fincan Kahve İçmek Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Düşürebilir
12 Kasım 2022 16:55
921
A+
A-

Bir araştırma, kahve içmek ve daha uzun ömür arasında bir bağlantı buldu. Ayrıca kahvenin kardiyovasküler hastalık için daha düşük bir riskle ilişkili olduğunu buldu. Bu faydalar için günde iki ila üç fincan tatlı nokta gibi görünüyordu.

Uzmanlar, ılımlı kahve tüketiminin kalp-sağlıklı yaşam tarzının bir parçası olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, çok fazla kahvenin olumsuz etki riskini artırabileceğini belirtiyorlar. Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan yeni araştırma, kahve içmek ve daha uzun yaşamak arasında bir ilişki buldu. Çalışma ayrıca kardiyovasküler hastalık riskinin azaldığını buldu. Spesifik olarak, bu etki günde iki ila üç fincan kahve içenler arasında gözlendi. Öğütülmüş, hazır ve kafeinsiz dahil tüm kahve türlerinin bu sağlık yararını sağladığı ortaya çıktı.

Kahvenin yaşam süresi ve kalp sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek

Yazarlara göre, çalışmanın amacı, çeşitli kahve türlerinin içilmesinin düzensiz kalp ritmi (aritmi), kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskini nasıl etkileyebileceğini incelemekti.Araştırmayı yürütmek için araştırmacılar, araştırmacılara 40 ila 69 yaşları arasındaki yaklaşık 500.000 gönüllüden tıbbi ve genetik veriler sağlayan büyük ve devam eden bir çalışma olan UK Biobank’tan gelen verileri kullandılar.Araştırmaya katılan kişilerin ortanca yaşı 58’di. Kadınlar grubun %55,3’ünü oluşturuyordu. Dahil edilen kardiyovasküler hastalık türleri, koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği ve iskemik inme idi. Toplamda, çalışmanın başlangıcında aritmi veya kardiyovasküler hastalığı olmayan 449.564 kişi alındı.
Katılımcılara günde kaç fincan kahve içtikleri ve ne tür kahve içtikleri soruldu. Daha sonra tüketim seviyelerine göre bir kategoriye yerleştirildiler. Karşılaştırma için kahve içmeyen bir grup da vardı.
Grupların zaman içinde nasıl performans gösterdiğini değerlendirmek için tıbbi kayıtlar ve ölüm kayıtları kullanıldı.Araştırmacılar, takipte her tür kahvenin herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldular. Ek olarak, günde iki ila üç bardak içenlerde riskte en büyük azalma gözlendi.Öğütülmüş kahve, kahve içmeyenlere kıyasla %27 daha düşük ölüm olasılığı ile riskteki en büyük azalmayla bağlantılıydı. Hazır kahve, riskte en az azalmayı %11 ile sağladı. Bununla birlikte, tüm kahve türlerinin bir miktar koruma sağladığı ortaya çıktı.Kardiyovasküler hastalık söz konusu olduğunda, tüm kahve türleri kardiyovasküler olaylarda azalma ile bağlantılıydı. Bu etki, günde iki ila üç bardak tüketim seviyesinde de görüldü. Öğütülmüş kahve yine %20 ile riskte en fazla azalmayı sağlarken, kafeinsiz %6 ile en az azalmayı sağladı. Hem hazır kahve hem de öğütülmüş kahve daha az aritmi vakası ile ilişkilendirildi. Ancak, kafeinsiz herhangi bir fayda sağlamadı. En düşük risk seviyesi dört ila beş fincan öğütülmüş kahvede görülürken, etki iki ila üç fincan hazır kahve tüketiminde görüldü. Bu çalışmada yer almayan, El Paso’daki Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde dahiliye bölümü başkanı ve dahiliye profesörü olan Dr. Debabrata Mukherjee şunları özetledi: Her türden kahvenin (günde iki ila üç fincan) bazı kalp koruyucu etkileri vardır.”

Kahve Neden Bu Sağlık Yararlarını Sağlayabilir?

Mukherjee, çalışmanın kendisi bu soruyu ele almasa da, kahvede kafein bulunmasıyla ilgili olabileceğini söyledi.Mukherjee, “Kafein antiaritmik özelliklere sahiptir,” dedi, “özellikle adenosin (insan hücrelerinde bulunan bir kimyasal) reseptörlerinin inhibisyonu yoluyla. Endojen adenosin hem atriyumda (kalbin üst odacığı) hem de ventrikülde (kalbin alt odacığı) refrakter süreleri kısaltır ve sonuç olarak aritmi riskini artırır; ve kafeinli kahve, adenosin reseptörlerini bloke ederek endojen (vücutta bulunan) adenosinin etkilerini azaltabilir ve aritmilere karşı koruma sağlayabilir.”Bunun kafeinli ve kafeinsiz kahvenin neden bu çalışmada aritmi insidansını farklı şekilde etkilediğini açıklayabileceğini söyledi.Mukherjee ayrıca kafeinin kahvedeki en iyi bilinen bileşen olmasına rağmen, aslında 100’den fazla biyolojik olarak aktif bileşen içerdiğini belirtti.“Kafeinsiz bileşiklerin bazılarının, kahve içmeyle gözlemlenen faydalardan, yani daha az kardiyovasküler hastalıktan ve daha iyi hayatta kalmadan sorumlu olması mümkündür” diye açıkladı.

Kalp Damar Hastalığı Olanlar Kahve İçmeli Mi?

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde kardiyolog olan Dr. Jim Liu, kahveyi ölçülü içmenin en iyisi olduğunu, genellikle güvenli olduğunu ve ayrıca uzun vadeli kardiyovasküler sağlık için potansiyel faydaları olduğunu belirtiyor.”Ancak, kahve bir uyarıcıdır” diye uyarıyor ve “yüksek kan basıncı ve çarpıntı gibi kısa vadeli etkileri olabilir.”“Birisi aşırı miktarda içiyorsa veya rahatsız edici çarpıntı, uyku yoksunluğu veya diğer olumsuz etkilerden dolayı kendini kötü hissediyorsa, kesmek en iyisi olacaktır” diye ekledi.Ayrıca insanların kahvelerine şeker gibi ne eklediklerini bilmeleri gerektiğini de tavsiye ediyor. “Bazı kahve içecekleri ve müstahzarları çok miktarda şeker içerir ve kalorileri yüksektir ve bunların çoğunu tüketmek gerçek kahvenin faydalarını ortadan kaldırabilir.”Halihazırda kahve içmeyen insanlara gelince, Liu, insanların sadece canları isterse ya da tadını çıkarsa içmelerini tavsiye edeceğini söyledi.”Kesinlikle, kahve içmek diğer sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir, ancak kahve içmek sizin için değilse, sadece sağlık yararları için onu zorlamazdım.”Liu, potansiyel sağlık yararları ışığında kahve içmeyi seçerseniz, dikkat edilmesi gereken bazı yan etkilerin olduğuna dikkat çekti.“Kahve bir uyarıcıdır ve tansiyon artışı ve çarpıntı gibi kısa süreli etkilere neden olabilir. Ayrıca uyku üzerinde olumsuz etkileri olabilir” dedi.
Hipertansiyon için ilaç alıyorsanız, bazı endişeler de olabilir. Liu, kafeinin bazı tansiyon ilaçlarının etkisini azaltabileceğini söyledi.Mukherjee, Liu’nun açıklamalarına katılarak, “[kahvenin] her çeşidinin bazı kalp koruyucu etkileri olduğunu ve kalp-sağlıklı davranışın bir parçası olarak tadını çıkarabileceğini” belirtti.“İnsanların kahve veya çaylarının tadını çıkarmalarını (tercihlerine göre) ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamalarını öneririm” dedi.

REKLAM ALANI

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.