enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,3528
EURO
34,4549
ALTIN
2.437,79
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Birçok girişimci sağlık turizmi alanına yatırım yapmak istiyor

Birçok girişimci sağlık turizmi alanına yatırım yapmak istiyor
4 Şubat 2022 11:18
1.378
A+
A-

“Sağlık turizminde insanların tercihinin temel nedeni kaliteye kolay ulaşım arzusudur. Sonuç olarak güvenilir teşhis ve tedavi, daha çok talep demektir. Bu talebin sonucu yüksek teknoloji tıbbi cihaz ihtiyacını doğurmaktadır. Fakat sektörün çok disiplinli olan yapısı, kamunun sağlık turizmi çalışma alanlarını net ortaya koyamaması sonucu sektör yüksek ciro potansiyelinden geri kalmaktadır.”

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Sektör Kurulu Başkanı seçilen Hüseyin Sarpkaya ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Hüseyin Sarpkaya kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul’da doğdum büyüdüm. Kendimi bildim bileli sağlık sektöründeyim desem yanlış olmaz. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Biyomedikal alanından mezun oldum. Daha sonra eğitimimi tamamlayarak işletme alanında yüksek lisans yaptım. Şu an için Doktora çalışmam devam etmekte. Çeşitli medikal firmalarda çalıştıktan sonra 2007 yılından itibaren kurduğumuz firmanın genel müdürlüğünü yapmaktayım. Firmamız uzun süre boyunca diagnostik alanındaki ürünlerin ihracatını yaptıktan sonra PPP projelerinin gelişmesi ile birlikte klinik mühendislik alanında danışmanlık vermekte. Hali hazırda ilk yardım ve acil destek ürünlerinin satış ve eğitimlerini vermekteyiz. Ayrıca yaklaşık 4 senedir Medipol Üniversitesi’nde Sağlık Bilgi Sistemleri, Tıbbi Bilişim konularında ders vermekteyim. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile gerçekleşen 26.kongremizde Genel Başkanımız Sayın Mahmut Asmalı’nın ve Üyelerimizin teveccühü ile yönetim kurulu üyesi ve Sağlık Sektör Kurulu Başkanı seçildim.

REKLAM ALANI

Bize MÜSİAD’dan ve Sağlık Sektör Kurulu’nun görevlerinden, çalışmalarından bahseder misiniz?

Benim hikayem 20’li yaşlarda Genç MÜSİAD’a üye olmam ile başladı diyebilirim. Yaşımın dolması ile beraber 2010 yılında MÜSİAD’a geçiş yaparak faaliyetlerin içerisinde bulundum. O günden bugüne derneğimizin çeşitli kademelerindeki çalışmalara katkı vermekteyim. MÜSİAD, 26 yıl önce kurulmuş milli ve manevi değerlere sahip, hak ve özgürlüklere saygılı, ileri görüşlü iş insanlarının bulunduğu güzide bir kurum. MÜSİAD, ülkemizin hemen hemen 81 ilinde ve dünyada yaklaşık 165 ülkede 11 binden fazla iş insanı ile temsil edilmektedir. Tabi her iş adamının faaliyet alanı var. MÜSİAD iş dünyası 17 sektör kurulu ile temsil ediliyor. Sağlık da bunlardan biri. Üyelerimiz içerisinde ortak paydada buluştuğumuz, aynı alanda faaliyet gösterdiğimiz iş insanları ile kurduğumuz çalışma gruplarıyla sektörün nabzını tutuyor, hem de yurt içi ve yurt dışında iş geliştirme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Aslına bakarsanız her sektör kurulu bağımsız bir dernek gibi çalışmakta. Nihai amacımız sadece iş geliştirip ticari anlamda firmalarımızı büyütmek değil. Bizler hem ticaretimizde hem de sivil toplum faaliyetlerimizde faydalı işler yapma arzusu içerisindeyiz. Temel düşünce pastayı büyütüp herkesin payının artmasını sağlamak diyebilirim. Tabi ki sektörümüzün sorunlarının çözümüne, yapmış olduğumuz arama konferansları, rapor ve ziyaretler ile destek oluyoruz.

Sağlık turizminde Türkiye’nin yeri ve konumu nedir?

Sağlık turizmi faaliyeti birçok disiplinden oluşan bütünsel bir iş modelidir. Sağlık sektör kurulu üyelerimiz tarafından medikal tedavi bakım, termal, rehabilitasyon olmak üzere farklı alanlarda hizmet sunulmaktadır. Son yıllarda ülkemizin gelişen sağlık algısıyla birçok girişimci bu alanda yatırım yapmak, faaliyet göstermek istemektedir. Sağlık turizminde insanların tercihinin temel nedeni kaliteye kolay ulaşım arzusudur. Sonuç olarak güvenilir teşhis ve tedavi, daha çok talep demektir. Bu talebin sonucu yüksek teknoloji tıbbi cihaz ihtiyacını doğurmaktadır. Fakat sektörün çok disiplinli olan yapısı, kamunun sağlık turizmi çalışma alanlarını net ortaya koyamaması sonucu sektör yüksek ciro potansiyelinden geri kalmaktadır. Öncelikle tedavi ve bakım hizmetini hastanelerin vermesi sebebiyle medikal tedavi bakım faaliyetinin lokomotifi olacağı kesin bir gerçektir. Başka bir kesin gerçek aynı sürecin transfer konaklama, pazarlanma, vize, tercüme hizmetlerini verebilmesi için acente ve asistan firmaların sistem içerisinde bulunmasıdır. Ülkemizin sağlık turizminde lider bir ülke olabilmesi için, atması gereken adımlar bulunmaktadır. Öncelikle tecrübesi uzun yıllara dayalı turizm acenteleri ile sağlık hizmet sunucularının güçlerini birleştirmeleri gerekmekte. Bu iki köklü sektör güçlerini birleşerek başka bir mesleğin oluşmasına da vesile olmalıdır.

Çok sayıda tıbbi cihaz firması üyeniz de bulunmakta. Tıbbi cihaz sektörünü yakından takip eden birisi olarak biraz sorunlarınızdan bahseder misiniz? Bu sorunlar nasıl çözülür?

Maalesef medikal endüstride neredeyse %85 oranında ithalata bağımlı durumdayız. İçinde bulunduğumuz durum aynı zamanda gidecek çok yolumuz olduğu anlamına geliyor. Özellikle savunma sanayi ve sağlık sanayi alanında yaşanan gelişmeler, yaşanan ticaret savaşları ve gelişmiş ülkelerin kapalı ekonomi uygulamaları, yüksek teknolojik ürünlerin ticaretindeki arzın ülkeler açısından bir caydırma adeta terbiye etme olarak kullanmak istemeleri, bizim sağlık gibi stratejik alanlarda kendi çözümlerimizi geliştirmeye mecbur bırakmıştır. Bu bağlamda uzun zamandır ülkemizde tıbbi cihaz sektörünü her platformda tartışıyoruz. Öncelikle sektörün maddi olarak elini rahatlatmak gerekiyor. Uçtan uca teşvik ve destek sistemi kurulması gerek, ülkenin bir kurumunun desteklediği ürüne diğer bir kurum defans olmamalı. Sektör olarak kabiliyet analizi yapmamız gerekiyor ki güçlü yanlarımızı ortaya çıkaralım. Tüm bu yerlileşme ve yerelleşme konularının tek bir mecradan idare edilebilmesi için Sağlık Endüstrileri Başkanlığı çalışmasının birçok sorunun sonuca kavuşması açısından önem arz etmekte olduğunu düşünüyorum. Diğer sektörel STK’lar ile iş birliği içerisindeyiz, kurul olarak iş birlikteliklerine açığız.

Sağlık sektöründe yatırım fırsatları ile ilgili neler söylersiniz?

Ülke insanı olarak çok dinamik bir yapıya sahibiz. Temelleri 10-15 yıl içerisinde atılan şehir hastaneleri konsepti bizlere oldukça tecrübe kazandırdı. Çok kısa zamanda Kamu Özel Ortaklığı (PPP) modeli ile gerçekleşen bu tesisler, birçok ülkenin ilgisini çekmekte. Ortada gayet başarılı bir model var. Bizler de bu modelin gerçekleşmesi için katkıda bulunduk. Her anlamda çok şey öğrendik. Sürecin başında ABD ve İngiltere’den gelen danışmanlar varken bugün klinik mühendislik, hastane mimari süreç müşavirliği, hukuksal süreçler, Tıbbi cihaz planlama, Tıbbi cihaz kurulum ve bakım onarım gibi birçok konuda yurt dışına danışmanlık ihraç edebilecek durumdayız. MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu olarak uluslararası mecrada bu tip yüksek cirolu işleri ülkemiz iş adamlarına kazandırmak amaçlı lobi faaliyetinde bulunacağız. İlk etapta kasım ayında düzenlenecek İBF kapsamında Azerbaycan ziyaretimiz bulunmakta, ardından iş birlikteliklerimiz devam edecek.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.