Genç, enerjik, vizyoner… Süleyman Özden

Genç Türkler başarıyor
Cezayir’e demir çelik fabrikası
Ege ye genç yaşlılar kasabası

SÖZDEN METAL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’nin Yönetim Kurulu Başkan, Özden hemen kolları sıvadı. Kısa sürede başarılı sonuçlar elde eden Süleyman Özden oldukça iddialı. İşadamı  babasından dolayı küçük yaşlarda  iş dünyasının içinde oldu.

Süleyman Özden, kendisini ise şu sözlerle ifade ediyor: “girişimci…”

Süleyman Özden, Demir Çelik alanında faaliyet gösterdiği sektörün öncüsü olup Cezayir de  rakip firmaların önüne geçmek istiyor.

SÖZDEN Şirketler grubunun CEO’su Süleyman Özden Cezayir’de 35 milyon dolarlık geliştirdiği projeden sonra Ege Bölgesinde de iki büyük konut projesine imza atmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda inşaat sektörüne giren Süleyman Özden, yine oldukça iddialı. Çezayir ve Ege bölgesinde  35 milyon dolarlık konut projesini başlatan Süleyman Özden ile dünden bugüne iş hayatındaki seyrini ve projelerini  konuştuk.

Süleyman Bey, iş dünyasına çok erken yaşta başladınız. Bize dünden bugüne iş dünyasındaki hikayenizi anlatır mısınız? Demirçelik, İnşaat  ve Otomotiv alanında faaliyet gösteren  SÖZDEN Şirketler  Group hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız Denizli’de 1960 yılında  dedem Süleyman Ferit Sözkesen tarafından  kuruldu. 1982’den sonra rahmetli babamla devam etti. 2004 yılında babamızı kaybettik. 2004 yılından 2010 yılına kadar biz ara verdik aile olarak. Bu sektöre imalat olarak devam ediyorduk, sanayici olarak. 1959’da dedem sanayiciliğe başlıyor. Denizli organize sanayide kendisi kurucusudur zaten. Ondan sonra 2010 senesinde İzmir de inşaat demiri alım satımı olarak başlıyoruz görevimize. Daha öncesinde de imalatımız vardı. Öncesinde İstanbul ardından da Ankara’yı da devreye sokarak 3 tane şube açtık. İç piyasada inşaat demiri pazarlaması yapıyoruz. Demir çelik fabrikalarından aldıklarımızı tüccara satıyoruz. Tüccarla demir çelik fabrikası arasında aracılık yapıyoruz.  Otomobil sektöründe ise  araba kiralama şirketimiz var. Kardeşimin mimar olması sebebi ile de inşaat işlerine girdik. Büyük projeleri gerçekleştirebilecek  arazilere sahibiz. Trakya bölgesinin yanı sıra Ege’nin  çeşitli yerlerinde Didim, Bodrum ve Çeşme  başta olmak üzere arazilerimiz var. Burada inşaat sektörün de yer alıyoruz.

Cezayir deki projenizden  bahseder misiniz?  Nasıl finanse edeceksiniz?

Cezayir de ki yatırımımız demir çelik üzerine olacak. Cezayir’de imalat  ve ihracatın Arap ve Avrupa ülkelerine satışının çok daha karlı olduğunu gördük.

Rahmetli babam zamanında var olan ihracat altyapımızı da değerlendirmiş olacağız.

Biz oradan, demir çelik sektörü olarak ilerlemek istiyoruz. Cezayir’de  bizim yatırımımız için  destek ve temin ettikleri büyük bir arazimiz var. Banka kredisi kullanmadan orada  2 yıl içinde imalat yapmayı düşünüyoruz. Kendi öz sermayemizle yavaş yavaş hedefimize ulaşacağız. Kuracağımız demir çelik fabrikasının günlük kapasitesi 500 ton.

İş istihdamını noktasında nasıl bir yol izleyeceksiniz?

İzmir  ve Denizli den eski çalışanlarımızdan 30 kişilik bir grubu götüreceğiz. Bunlar 3 vardiya çalışacakları için 10 kişilik vardiya ekipleri olacak. İşçi teminini de Cezayir’den yapacağız. Çünkü maliyetlerin daha düşük olduğunu biliyoruz. 35 milyon dolarlık bir yatırımla 225 dönüm üzerine kurulu bir fabrikamız olacak. Toplam yatırım miktarı ise  100 milyon dolar olacak. Hurda toplamasıyla beraber aşağı yukarı 40 milyon sermaye desteğini de oradan alacağız. Bu projeye 2020 Ocak’ta başlıyoruz. 2021 Haziran ayında fabrikamızın tüm altyapısını, makine parkurunu  Denizli ve İstanbul’dan sağlayacağız.

KONUT PROJEMİZDE  DÜNYA MARKASI

Konut’ta ilk projemizle ses getirmek istiyoruz. Ege de başlayacağımız proje de ikinci bir projemiz daha olacak. Sizin için her şeyin düşünüldüğü muazzam bir konsepti hayata geçirmeyi planlıyoruz. 

Konut projemizi betonarme yapısından daha çok ahşap evler olarak hedefledik. Biz ahşap olarak tek katlı dubleks ve tripleks olarak 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1  konsept olarak müşterilerimize sunmayı düşünüyoruz. Bizimki devremülk tarzında değil ama ahşap ve çelik konstrüksiyondan.  Hedefimizde  orta yaş üstü insanlar var. Burada sadece bir konut değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sunacağız. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda hazırladığımız projede konut alıcılarına her biri 5 bin konutluk olmak üzere  iki yerleşim alanı yapacağız. Bu projeyi daha sonra Türkiye’nin başka bölgelerinde  gerçekleştirerek  7’ye çıkartacağız. 5 bin konutluk küçük kasabalar şeklinde projeyi gerçekleştiriyor olacağız. 2020 yılının başında hızlı bir şekilde başlayacağız. 2 yıl içinde de sonuçlandıracağız. Kuracağımız kasaba da  yaşayanlar en az üç veya dört faaliyetin içinde bulunacaklar. Sosyal faaliyetler kasabamızın pasaportu olacak. Bunlarla ilgili büyük lansmanımızı 2020 Ocak ayında gerçekleştireceğiz.

Hedef kitle nedir?

Bu şehirde yaşamak  için belli kriterleri geçmeniz lazım. Huzurlu bir şekilde yaşamak isteyen tüm insanlar buraya gelebilir. Bu 5 bin konutu biz mahallelere ayırıyoruz. Sanatçılar sokağı, mimarların, avukatların, yazarların, gazetecilerin, bilim adamlarının kısacası herkesin yaşam şekline göre şekillenecek. Komplesk içerisinde hastane, klinik ile sürekli bir sağlık eğitmeni bulunacak.

Bu proje için Türkiye”nin ve dünyanın sayılı mimarlarını işin içine dahil ettik. Örneğin siz 20 metrekarelik bir yer aldığınızda bir havuzunuz da olacak. Projede 20 metrekareden başlayıp 1000 metrekareye kadar konutlar olacak.  Modern yaşamın birleştiği merkez kasaba oluşturuyoruz. Bu kasabalar dünyaya yayılacak.

Kendisine bakan insanlar burada olacak. İçinde otelde olacak, devremülk de olacak. Şehre özel pasaport olacak. Sağlıklı yaşamak istiyorum derseniz bizim kapımızı çalacaksınız. Bizde size deneme süresi vereceğiz.

Bizim yaptığımız proje dünyada bir ilk.  Bir Türk markasını dünyaya takdim edeceğiz ve zincir şeklinde yayacağız.

Bir cevap yazın