SEYAHATİNİZİN EN KEYİFLİ ZAMANI: İSTANBUL HAVALİMANI

İstanbul’un yeni havalimanı sadece bir uçuş noktası değil. Burada birçok dükkan ve mağazanın yer aldığı dev bir avm de açıldı.
Havalimanında, yolcuların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği, 400’den fazla yerli ve yabancı markanın ürünlerinin sergilendiği toplam 55 bin metrekarelik alan duty free olarak işletiliyor. Bu alanın 35 bin metrekaresi, dış hatlara giden yolcu katında bulunuyor. İç hatlarda seyahat eden yolcu katında ise 10 bin metrekarenin üzerinde mağaza alanı ile perakende satış noktaları yer alıyor.
Bu kadar büyük bir alan ve marka karması, hiç kuşkusuz alışveriş sıralamasında ülkemizi üst sıralara taşıyacak.

En heyecan verici havalimanı
TÜRKİYE Cumhuriyeti tarihinin tek kalemde yapılan en büyük altyapı yatırımı olan İstanbul Havalimanı, tam kapasiteyle çalışmaya başladı.

İşte İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu’dan bilinmeyen ve merak edilen yönleriyle yeni havalimanı…
Bugün dünyada en çok alışveriş yapılan havalimanları Amsterdam Schiphol, Güney Kore Incheon International Airport, Dubai International Airport. Çok kısa sürede biz bu sıralamada yerimizi alacağız. Hem duty free perakende alanları, hem de yeme içme alanları ile çok iddialı bir havalimanı olarak geliyoruz.
400 markayı tek çatı altında buluşturan duty free’nin de yer aldığı 55 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi (AVM) de kapılarını açtı.
Bir alışveriş merkezinin sahip olduğu tüm perakende ve marka çeşitliliğini bünyesinde barındıran İstanbul Havalimanı, yolculara 7/24 kesintisiz ve kusursuz bir yolculuk deneyimi yaşatacak. Havalimanı, küresel bir kent olan İstanbul’un zengin sosyal ve kültürel mirasını yansıtacak ve İstanbul’un vitrini olacak. Bu bakımdan havalimanının çok kısa sürede başlı başına bir çekim merkezi olacağına inanıyoruz. Hali hazırda kiralanabilir alanlarımız mevcut. Markaların dünyaya açılması için havalimanında büyük fırsat var ve iş adamlarının bu fırsatı değerlendireceğini düşünüyoruz.

90 Metre Yükseklik
Hava trafik kontrol kulesi,
yüzyıllardır İstanbul,un
simgesi haline gelen ve
Türk – İslam tarihinde
kültürel öneme sahip lale
figüründen esinlenerek
tasarlandı.

İGA olarak yolcularımıza ayrıcalıklı, konforlu ve keyifli bir seyahat deneyimi sunmak için yeni bir üyelik programını hayata geçirdik. İGA PASS özel yolcu programıyla 4 farklı hizmet sunacağız. Üyelik programında Lounge, Buggy (mini golf aracı), Fast-Track (hızlı geçiş), Öncelikli Check-in, Otopark, Vale ve Şehiriçi Transfer hizmetleri sunulacak.
İGA PASS programının en önemli hizmet ayrıcalıklarından biri de İGA Lounge olacak. Uçuş bekleyen yolcular için 4 bin 420 metrekare büyüklüğünde ve 584 kişilik oturma kapasitesi ile İGA Lounge, 24 saat boyunca hizmet verecek.
Üyelik programında çocuklu aileler için de kapsamlı hizmetler düşünüldü. Lounge alanında ebeveynler uçuşu beklerken çocuklar da oyun oynayabilecek ve çizgi film izleyebilecek. Yeme-içme alanında bulunan ekranlardan aileler oyun odasındaki çocuklarını takip edebilecek.
Bunun yanı sıra yolcular, duty free’ye gitmeden istedikleri ürünlerin ön siparişini İGA Lounge alanındaki ekranlardan verebilecek ve yine ekranda belirtilen en yakın duty free alanına giderek sipariş ettikleri ürünü satın alabilecek.
Rahatlamayı tercih edenler için bilardo, oyun alanı, kafe ve duş alanları da mevcut. Televizyon, özel televizyon koltuğu ve özel sinemaların bulunduğu bu alan, özellikle genç yolcuların tercihi olacak nitelikte.
‘Seyahatinizin en keyifli zamanı’ mottosuyla hayata geçirdiğimiz İGA PASS ile premium hizmetler de veriyoruz. Yolcularımız, Meet&Greet hizmeti ile havalimanı kapısından uçağa kadar asistan eşliğinde hizmet alabilecek. İGA PASS kullanıcıları, özel asistan tarafından karşılanma, fast&track ve öncelikli check-in, İGA Lounge kullanımı ve Buggy hizmeti gibi çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilecek.
İGA Lounge’ı iş amaçlı kullanan misafirler, tam donanımlı bilgisayarlar eşliğinde çalışma fırsatı yakalayabilecek. 2 adet akıllı tahtası olan toplantı odası ve 4 adet sessiz odanın kullanıma hazır olduğu bu alan, iş insanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak.
Meet&Greet VIP hizmetinde ayrıca VIP Apron transferi de yer alıyor. Meet&Greet servisinin ek hizmetlerinde ise VIP Apron transferi, çiçek ile karşılama, havalimanı şehir transferi ve havalimanlarında ilk olacak alışveriş danışmanlığı da sunularak, hizmetin lüks hali olarak tarihe geçiyor.

İstanbul Havalimanı, Amerika kıtası ile Uzak Asya arasında en önemli aktarma/transfer merkezi olarak önemli bir potansiyele sahip. Havayolu kapasitesi ise ekonomik büyümenin anahtar faktörlerinden biri. İngiltere Havaalanları Komisyonu için PwC İngiltere tarafından yapılan bir analize göre, koltuk kapasitesindeki yüzde 10’luk artış kısa vadeli ekonomik büyümede yüzde 1’lik bir artışa yol açıyor. Bu da reel GSYH,nin toplam seviyesinde eşdeğer bir artış demek.

5.5 milyon ton kargo kapasitesi

Küresel ticari sevkiyatların hacim olarak yaklaşık yüzde 0.5’i hava yolu ile gerçekleştiriliyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) verilerine göre, dünya ticaretinin değer olarak yüzde 35-40’ı hava yolu ile taşınıyor.
İstanbul Havalimanı, ticaret ve lojistikte de Türkiye’nin stratejik konumunu çok daha nitelikli hale getirecek. Havalimanı, yıllık 5.5 milyon tonluk hava kargo kapasitesi ile öne çıkacak.

500 uçak park edebilir

İstanbul Havalimanı, tüm fazları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak. Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından İstanbul Havalimanı için hazırlanan ‘Ekonomik Etki Analizi’ raporuna göre, havalimanında her türlü uçağın operasyonuna uygun altyapı yer alacak:

  • 6 bağımsız pist
  • 16 taksi yolu
  • 280 akıllı yolcu köprüsü
  • 500 uçak park kapasitesi
  • Raylı sistemle ulaşılan 3 terminal binası
  • 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi
  • Toplam 4.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi
  • 18 bini kapalı olmak üzere yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark
  • Sağlık merkezleri, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, kargo terminal binaları, bakım hangarları, uçak içi ikram tesisleri, havalimanı destek ünite binaları, ibadethaneler, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesisler

Bir cevap yazın