Eğitim dünyası okul öncesi 2019 zirvesi’nde buluştu

“Yeteneğimi Keşfet” ana temasıyla düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 1500 öğretmenin katıldığı Zirve’de her biri alanında uzmanlaşmış 17 konuşmacı, eğitim dünyasıyla ilgili sunum yaptı ve katılımcılara tecrübelerini aktardı. Zirve’de ilk gününün en önemli konuklarından olan eğitimin Nobeli olarak adlandırılan Küresel Öğretmen Ödülü’nün sahibi Filistinli öğretmen Hanan Al-Hroub da eğitime dair yaklaşımlarını paylaştı.

İstanbul Mİllİ Eğİtİm Müdürü Levent Yazıcı: Zİrve’dekİ çıktılar mutlaka ele alınacak

Zirve’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren ve ‘Yeteneğimi Keşfet’ temasının önemine değinen İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak, yetenek haritalarının çıkarılması yeni tasarımlar ve araştırma merkezlerinin yeniden uygulanması gibi çalışmalarda öğretmenlerin her zaman odak noktasında olduğunu dile getirdi.
Okul Öncesi Eğitim Zirvesi gibi etkinliklere destek vermekten gurur duyduklarının altını çizen Yazıcı, “Buradaki çıktılar bizim için de önemli olacak. Stratejilerimizi gözden geçirirken burada konuşulanları, ortaya konan yeni verileri, yenilikçi yaklaşımları mutlaka ele alacağız” şeklinde konuştu.

Okul öncesİ eğİtİmde okullaşma
oranı yüzde 70’lerİ geçecek

ahneye çıkan MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu ise sözlerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un selamlarını ileterek başladı.
Yapılan araştırmalarda, okul öncesi eğitim alan çocukların olumlu yönde farklılıklar gösterdiğine vurgu yapan Gençoğlu, “Öğrencileri yetenekleri olmadığı mesajını vermek yerine esasında hangi yeteneğe sahip olduğunu keşfetmeyi hedefleyen bir eğitim sistemine sahip olmalıyız” dedi.
1995 yılında okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 5.1 olduğunu ifade eden Gençoğlu, 2017-2018 yılında bu oranın yüzde 66.8 seviyesine çıktığını duyurdu. Gençoğlu, 2018-2019 yılında ise okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 70’leri geçmesini beklediklerini ifade etti.

“Yeteneğimi Keşfet” ana temasıyla düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 1500 öğretmenin katıldığı Zirve’de her biri alanında uzmanlaşmış 17 konuşmacı, eğitim dünyasıyla ilgili sunum yaptı ve katılımcılara tecrübelerini aktardı. Zirve’de ilk gününün en önemli konuklarından olan eğitimin Nobeli olarak adlandırılan Küresel Öğretmen Ödülü’nün sahibi Filistinli öğretmen Hanan Al-Hroub da eğitime dair yaklaşımlarını paylaştı.

Gelecek Eğitimde Derneği Başkanı Erdinç Aydoğan: Ülkemizin aydınlık geleceği için; “Yeteneğimi Keşfet”

Zirveye ev sahipliği yapan Gelecek Eğitimde Derneği Başkanı Erdinç Aydoğan yaptığı açılış konuşmasında, Zirve’yi üç yıl önce ilk olarak ‘‘Değerlerimiz ve Aile’’, ikincisini ‘‘Geleceğe Hazır Çocuklar’’ teması ile gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Ülkemizin aydınlık geleceğinin özel yetenekli çocukların ancak erken yaşta keşfi ve doğru eğitimi ile mümkün olacağına inandıklarını belirten Aydoğan, bu sebeple zirvenin ana temasını “Yeteneğimi Keşfet” olarak tespit ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’de Okul Öncesi Eğitimin Genel Durumu masaya yatırıldı

Gelecek Eğitimde Platformu ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Türkiye genelinde 2752 okul öncesi öğretmenine uygulanan 97 soruluk “Türkiye’de Okul Öncesi Eğitimin Genel Durumu” anket sonuçları da açıklandı.

17 konuşmacı Zirve, resim sergisiyle hafta boyu devam edecek

4 Mayıs Cumartesi günü başlayan etkinliğin ikinci günü ise İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Balat Kampüsü’nde 25 atölye çalışması gerçekleştirilecek ve Çocuk Yetenekler Resim Sergisi 11 Mayıs tarihine kadar sürecek.

Dünyaca ünlü öğretmen Hanan Al-Hroub kendi yöntemlerini paylaştı

Filistin’de mülteci kampında büyüyen ve 2016 yılında Varkey Foundation tarafından verilen Küresel Öğretmen Ödülü’nü alan Filistinli Hanan Al-Hroub yaptığı konuşmasında okul öncesi eğitimin önemini bir kez daha vurguladı.
Çocuklarının ve eşinin okul dönüşü yaşadığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtulmalarıyla başlayan hayat hikayesini katılımcılarla paylaşan Hanan Al-Hroub, çocukların okul öncesi eğitiminde oyuncakların ve oyunların ne kadar etkili olduğunu sunumuyla gözler önüne serdi.

Hroub: Bu işin kaynağı hayalgücü ve ilhamdır”

Bir öğrenci sınıfını ve öğretmenini sevmemesi durumunda, eğitimine ve derslerine odaklanamayacağına inandığını belirten Al-Hroub şöyle devam etti:
“Tüm oyuncaklar çocuklar için bir eğitim aracına dönüşebilir. Oynayarak öğrenme çocukların gelişiminde ve eğitiminde en önemli tekniktir. İlham ve hayalgücü bu işin kaynağıdır. Sınıftaki mutluluk, dışarıdaki mutluluğuna da yansıyacaktır. Şiddet ise gerek hayatları, gerekse eğitimleri konusunda çocukları engelleyebilecek en büyük etkendir. “

Çocuklarımızı dünya vatandaşı olarak yetiştirmeliyiz

Zirve’nin ana sponsorlarından Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ise yaptığını açılış konuşmasında çocuklarımızı dünya vatandaşı bireyler olarak yetiştirmenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Dağ konuşmasına şöyle devam etti:
“Çocuklarımıza yaşlardan itibaren bilimi, teknolojiyi ne için kullanmaları gerektiğini öğretebilmek ve sürekli hatırlatabilmek gerekiyor. Kazanılan o bilgiler, beceriler geleceğimize yön veriyor. Bu nedenle bugünkü organizasyon da çok kıymetli. Burada olmaktan mutluluk ve kıvanç duyuyoruz.”

Geleceğin Eğitimcisi Özel Ödülü Şanlıurfa’ya gitti

Zirve’de, Geleceğin Eğitimcisi Özel Ödülünün sahibi Şanlıurfa’dan Yaşam Sokağı Çıraklık Eğitimi Projesi ile Ayşegül Işık’ın oldu. Ödülünü İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’dan alan Işık, ödülünü geleceğin eğitimcilerine armağan ettiğini dile getirdi.

Çevreci plaketler dikkat çekti

Uygulanabilir, sürdürülebilir, özgünlük, gibi kriterlerin incelendiği, projelerin okul öncesi öğretmenler için örnek olma durumunun göz önünde bulunduruldu. Ödül kazanan öğretmenlere İGA tarafından İstanbul Havalimanı inşaatında çalışan iş makinelerin atıklarının sanata dönüştürülmesi ile oluşturulan özel bir plaket sunuldu.

Bir cevap yazın